Menu

W roli rodzica z ASD w tle

Mam autyzm,własne dzieci i nie zawaham się o tym pisać.

Dziwne połączenie: autyzm i rodzicielstwo

mamza

Autyzm i rodzicielstwo. Gdy padają te dwa słowa w bliskim sąsiedztwie to pierwszym skojarzeniem jest autystyczne dziecko i jego rodzic. A tu klops: odwracamy kolejność i robi się trochę nieswojo,dziwnie i niezręcznie. Czyż nie?

Rodzi się masa pytań: jak autysta może zostać rodzicem?

- Normalnie, drogą rozrodczą proszę państwa.

Ale to można mieć męża lub żonę z ASD?

Oczywiście, dlaczego nie? Znam wiele związków (poza swoim małżeństwem) w których przynajmniej jedno z partnerów ma zdiagnozowane zaburzenia spektrum autyzmu lub po staremu Zespół Aspergera. Taki związek może być naprawdę udany i szczęśliwy. W każdym razie ten, którego stanowię połowę właśnie taki jest.

Ale jak osoba będąca w spektrum autyzmu może pełnić rolę rodzica?

Najlepiej, jak potrafi. I o tym będzie ten blog. O zmaganiach z wyzwaniami jakie stawia rodzicielstwo i sposobach na to, jak im sprostać.

Komentarze (4)

Dodaj komentarz
 • Gość: [MamaKuby] *.multi-ip.pl

  Bomba! Czekam na więcej! :-D

 • Gość: [Marta] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Super czekam na wiecej! Mam troje dzieci, w tym syna 12 letniego z zespołem Aspergera. Napisz kiedyś ,korzystając z własnego doświadczenia jak wychowas szczęśliwego człowieka z Aspergerem.

 • mamza

  Droga Marto, wedle życzeń. Done

 • Gość: [ghost] *.centertel.pl

  Osoby z ZA nie chcą mieć dzieci a większość z tych co mają, to tzw. wypadki przy pracy, albo ofiary nacisków ze strony neurotypowych współmałżonków. Prawidłowa potrzeba posiadania dziecka, poza samym występowaniem, musi jeszcze być odpowiednio silna. Widać to w przypadku ludzi, którzy z jakichś przyczyn nie mogą począć dziecka. Depresje, nieprzespane noce, chodzenie latami po lekarzach, rozmyślania o adopcji, albo in vitro. W tych sytuacjach wyraźnie widać ten emocjonalny fanatyzm świadczący o potędze instynktu. A u aspich? Czasem potrzeba jest, ale jakaś taka letnia a to dobrze nie wróży.

© W roli rodzica z ASD w tle
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci